piątek, 20 lipca 2012

Kibice GKS Katowice napisali do PZPN


Kibice GKS Katowice robią wszystko, aby ich klub nie połączył się z Polonią Warszawa. Fani po wizycie na treningu i zapowiadanej pikiecie pod Urzędem Miasta Katowice napisali list do Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o interwencję.


Treść pisma wysłanego przez Stowarzyszenie Kibiców SK1964 do PZPN:

My, Stowarzyszenie Kibiców GKS-u Katowice SK1964 zwracamy się do Państwa, jako do ostatniej instancji, która może zapobiec dokonania czynności, która jest sprzeczna zarówno z zasadami uczciwości, sportowej postawy, zasad fair play, ale także sprzeczna z przepisami PZPN oraz UEFA.
W chwili obecnej dokonywana jest bulwersująca próba oszukania zasad ducha sportu, przepisów licencyjnych, a co gorsza próba unicestwienia wspaniałej historii i tradycji dwóch piłkarskich klubów: GKS Katowice oraz Polonii Warszawa.
Opisywana szeroko w mediach umowa sprzedaży akcji spółki Polonii Warszawa S.A. spółce zależnej od pana Ireneusza Króla, zmiana jej nazwy na KP Katowice S.A. spowoduje zakończenie działalności klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. Planowana w następnym kroku fuzja tworu KP Katowice ze spółką GKS GieKSa Katowice S.A. oznaczać będzie koniec sportowych i piłkarskich tradycji GKS Katowice, ponieważ pierwszy zespół występujący obecnie w pierwszej lidze piłkarskiej ma zostać wycofany, a jego rezerwy, które w tym roku uzyskały awans do IV ligi, rozwiązane. Uzyskanie awansu do wyższej klasy rozgrywkowej na skutek transakcji handlowej, gra na licencji przyznanej innemu klubowi, budzi głęboki sprzeciw środowiska GKS-u Katowice i jest całkowicie nie do zaakceptowania. Uważamy, iż jest to nic innego, jak próba uzyskania satysfakcjonującego wyniku sportowego za pieniądze i zawoalowana forma korupcji sportowej. Co więcej, takie postępowanie jest sprzeczne ze statutem Polskiego Związku Piłki Nożnej artykuł 4 paragraf 2 a). członkowie PZPN zobowiązani są do "przestrzegania zasad lojalności, uczciwości i sportowej postawy jako realizacji idei fair play".
Przywołana powyżej transakcja stoi także w sprzeczności z podręcznikiem licencyjnym PZPN oraz UEFA. Zgodnie z artykułem 4.2.1.2 "Każda zmiana formy prawnej klubu lub struktury przedsiębiorstwa (ze zmianą swojej siedziby, nazwy klubu lub jego barw czy przekazywania udziałów pomiędzy różnymi klubami włącznie) w trakcie tego okresu w odniesieniu do jego zakwalifikowania się na podstawie wyniku sportowego i/lub uzyskanie przez niego licencji ze szkodą dla uczciwości rozgrywek uznaje się jako zerwanie członkostwa w PZPN w znaczeniu tego warunku".
Planowana zmiana nazwy spółki Polonia Warszawa S.A. na KP Katowice S.A., przeniesienie siedziby tej spółki do Katowic, mianowanie nowych władz, zwolnienie dotychczasowych pracowników, w pełni wyczerpują znamiona czynu zabronionego przywołanym artykułem, w związku z powyższym powinny podlegać sankcji określonej w artykule, czyli zerwaniem członkostwa w PZPN, a co za tym idzie utracić licencję do występowania w rozgrywkach ligowych.
W deklaracjach nowego właściciela KP Katowice S.A. który planuje przeprowadzenie fuzji tego podmiotu ze spółką GKS GieKSa Katowice S.A., widać też próbę ominięcia artykułu 4.4.1.8, który mówi, że Licencja Ekstraklasy nie może podlegać przeniesieniu.
Ponadto zwracamy uwagę, iż zgodnie z artykułem 4.2.1.3. b). "PZPN może zastosować wobec licencjobiorcy karę zawieszenia lub pozbawienia licencji, jeżeli którykolwiek z warunków wydania licencji Ekstraklasy przestanie być spełniony".
Dokonana transakcja zbycia akcji, oraz przeniesienia klubu z Warszawy od Katowic powoduje automatycznie, iż szereg podstawowych warunków infrastrukturalnych, prawnych oraz personalno-administracyjnych przestały być spełniane, co powinno samo w sobie skutkować pozbawieniem spółki KP Katowice S.A. licencji na rozgrywki ligowe.
Mając na uwadze powyższe, liczymy iż Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjrzy się dokładnie sprawie, a w rezultacie nie dopuści do zrealizowania planów ludzi, którzy za nic mają prawa będące fundamentem zasad kierujących piłką nożną oraz nie dopuścicie Państwo by dokonano gwałtu na historii i tradycji dwóch zasłużonych polskich klubów.

Stowarzyszenie Kibiców SK1964

Zdolny Brazylijczyk nie dla Man Utd


São Paulo FC odrzuciło transferową ofertę Manchesteru United. "Czerwone Diabły" chciały, żeby ich piłkarzem został Lucas Moura. Suma 35 milionów euro okazała się za mała na wykupienie młodego Brazylijczyka. Jego klub liczy na znacznie więcej.
Manchester United tak jak wcześniej Chelsea Londyn spotkał się z odmową São Paulo FC. - "Czerwone Diabły" przygotowały bardzo wysoką ofertę, opiewającą na 35 milionów euro, ale będą musieli postarać się trochę bardziej - powiedział dyrektor brazylijskiego klubu, Marco Aurelio Cunha.
São Paulo FC nie zależy jednak specjalnie na sprzedaży swojego zawodnika. - Lepiej mieć dobrego zawodnika niż bardzo dużo pieniędzy w banku - wyjaśnia Cunha. Lucas Moura może zatem w tym okienku transferowym nie trafić do żadnego klubu.
Lucas Rodrigues Moura da Silva to jedna z gwiazd São Paulo FC. 20-letni piłkarz grający na pozycji ofensywnego pomocnika znalazł się na liście życzeń czołowych europejskich klubów.
Fantastyczny pokaz umiejętności  Lucasa Moury

Eliminacje LM: Rywalem Śląska mistrz Walii lub pogromca Interu Mediola


Śląsk Wrocław poznał potencjalnych rywali w 3. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Drużyna Oresta Lenczyka zmierzy się ze zwycięzcą pary New Saints FC - Helsingborgs IF. Najpierw jednak musi wyeliminować Budućnost Podgorica.
W pierwszym meczu między mistrzem Walii i Szwecji padł bezbramkowy remis. Mimo tego, to drużyna ze Skandynawii wydaje się zdecydowanym faworytem tej konfrontacji,

Sylwetka Helsingborgs IF:

Sukcesy: Klub z Heslingborga to siedmiokrotny mistrz Szwecji (1929, 1930, 1933, 1934, 1941, 1999, 2011). Za największy jego sukces uchodzi jednak wyeliminowanie Interu Mediolan z eliminacji Ligi Mistrzów, Szwedzi w 2001 roku pokonali włoski klub 1:0 u siebie i zremisowali 0:0 na San Siro, co dało im awans do Ligi Mistrzów.  Z grupy jednak już nie zdołali awansować, mając za rywali Rosenborg Trondheim, Bayern Monachium oraz Paris Saint-Germain.
Gwiazdy: W zespole aktualnego mistrza Szwecji nie brakuje gwiazd, znanych jednak głównie w Skandynawii. Za spory talent uchodzi bramkarz Pär Hansson. Sporą renomą cieszą się dwaj Norwegowie -  pomocnik Adrian Gashi oraz doświadczony napastnik Thomas Sörum.
Za najlepszego piłkarza Helsingborgs uznaje się jednak reprezentanta RPA, May'a Mahlangu. Od 22-letniego ofensywnego pomocnika najwięcej zależy. Jego problemem jest jednak brak skuteczności.
Poprzedni sezon w europejskich pucharach: Rok temu szwedzki klub rywalizował w rozgrywkach Ligi Europy, lecz nie dostał się do fazy grupowej. Po pokonaniu izraelskiego Bnei Yehuda, 3:0 u siebie i 0:1 na wyjeździe, Szwedów wyeliminował późniejszy rywal Wisły Kraków, Standard Liège. Belgijski klub wygrał z nimi 3:1 i 1:0
Ciekawostka: Helsingborgs nosi nietypowy jak na piłkarskie kluby przydomek. Kibice nazywają go Mjölkkossan, co znaczy... mleczna krowa.


Sylwetka The New Saints FC:

Sukcesy:  Klub powstał w 1959 roku, ale największe sukcesy świętował w ostatnich latach. Pięć razy był mistrzem Walii (2000, 2005, 2006, 2007, 2010) i tyle samo razy kończył sezon na drugim miejscu (2002, 2003, 2004, 2008, 2011).

Gwiazdy: W zespole brak wielkich gwiazd czy chociażby piłkarzy z większym międzynarodowym doświadczeniem. Jedynym zawodnikiem, który próbował sił w szerzej znanych klubach jest angielski bramkarz Paul Harrison, wychowanek Liverpool FC.
Poprzedni sezon w europejskich pucharach: Walijski klub przed rokiem rywalizował w Lidze Europy. W pierwszej rundzie kwalifikacji wyeliminował Cliftonville F&AC z Irlandii Północnej, po remisie 1:1 u siebie i wygranej 1:0 na wyjeździe. W kolejnym dwumeczu nie sprostał duńskiemu FC Midtjylland, z którym przegrał 1:3 u siebie i 2:5 na terenie rywala.
Ciekawostka: The New Saints FC jeszcze pod nazwą Llansantffraid FC trzykrotnie mierzył się z polskimi klubami W 1996 rywalizował z Ruchem Chorzów w Pucharze Zdobywców Pucharów (1:1 i 5:0 dla Ruchu), grał w też w Pucharze UEFA, w 2001 roku z Polonią Warszawa (0:2 i 0:4) oraz w w 2002 roku z Amiką Wronki (2:7 i 0:5).

Eliminacje LE: Lech zmierzy się z drużyną skandynawską


Jeśli Lech Poznań awansuje do 3.rundy Ligi Europy, to jego rywalem będzie zespół ze Skandynawii. Potencjalnym przeciwnikiem "Kolejorza" w tej fazie będzie szwedzki AIK Solna Sztokholm lub islandzki FH Hafnarfjörður.
W pierwszym meczu między zespołami ze Szwecji i Islandii padł remis 1:1. Rewanżowe spotkanie odbędzie się 26 lipca w islandzkiej miejscowości Hafnarfjörður.
Sylwetka AIK Solna Sztokholm:

Sukcesy: Piłkarze z gminy Solna to jedenastokrotni mistrzowie Szwecji (1900, 1901, 1911, 1914, 1916, 1923, 1932, 1937, 1992, 1998, 2009), osiem razy świętowali zdobycie pucharu kraju (1949, 1950, 1976, 1985, 1996, 1997, 1999, 2009), ale najlepsze lata klub wydaje się mieć za sobą.
Gwiazdy: Największą gwiazdą klubu jest... Alexander Milosevic. Urodzony w Szwecji 20-letni stoper jeszcze nie zdecydował, czy chciałby bronić jej barw czy może grać dla Serbii. Ciekawostką jest fakt, że występował w reprezentacjach młodzieżowych obu krajów.
Jednym z dwóch najlepszych strzelców zespołu jest Kostarykanin, Celso Borges, który posiada także brazylijskie obywatelstwo. W 2009 roku miał już okazję grać przeciwko Lechowi w barwach norweskiego Fredrikstad, jego drużyna jednak przegrała 1:6 u siebie, w rewanżu już go zabrakło.
Podstawowym bramkarzem szwedzkiego zespołu jest Chorwat Ivan Turina, który w latach 2008-2010 grał w zespole "Kolejorza".
Poprzedni sezon w europejskich pucharach: Szwedzki klub po raz ostatni grał w europejskich pucharach dwa lata temu. Przygoda AIK z Ligą Europy zakończyła się już na pierwszym dwumeczu. Lepszy od niego w 4. rundzie eliminacji okazał się Lewski Sofia, który po zwycięstwie 2:1 i remisie 0:0, awansował do fazy grupowej rozgrywek.


Sylwetka FH Hafnarfjörður:

Sukcesy: Klub z trzeciego co do wielkości miasta Islandii pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo kraju (2004, 2005, 2006, 2008, 2009), a raz zdobył krajowy puchar (2007). W 2006 roku rywalizował z Legią Warszawa w eliminacjach Ligi Mistrzów. Uległ jej na własnym stadionie 0:1, przy Łazienkowskiej przegrał 0:2.
Gwiazdy: W islandzkiej drużynie brakuje znanych piłkarzy. Jej skład złożony jest niemal z samych Islandczyków, nie licząc Anglika Danny Thomasa, Słoweńca Alena Suteja oraz Duńczyka Tommy Nielsena, który ma już 40 lat.
Najbardziej doświadczonym piłkarzem w zespole jest jednak Bjarki Gunnlaugsson. 39-letni były reprezentant Islandii próbował kiedyś sił w Anglii i w Niemczech, gdzie grał między innymi w 1.1.FC Nürnberg. Wcześniej był zawodnikiem Feyenoordu Rotterdam.
Poprzedni sezon w europejskich pucharach: Klub z Islandii niemal co roku występuje w europejskich pucharach, rzadko jednak udaje mu się wyeliminować rywala. W poprzednim sezonie jego pogromcą już w pierwszym dwumeczu okazało się portugalskie Nacional Funchal. Po remisie 1:1 u siebie i porażce 0:2 na wyjeździe, Islandzczycy odpadli z rozgrywek.

Legenda Arsenalu: "Van Persie chce odejść? Wcale mu się nie dziwię"Jakiś czas temu Robin van Persie poinformował działaczy Arsenalu Londyn, że nie zamiaru przedłużać swojej dotychczasowej umowy z klubem. Legenda "Kanonierów", Ian Wright, wcale się temu nie dziwi. - Nie mogę go winić za to, że chce grać w drużynie, która odnosi sukcesy - powiedział.
- Robin van Persie nie jest przynajmniej piłkarzem, który zachowywałby się nieprofesjonalnie i stwarzał problemy wewnątrz zespołu. Nie mogę go winić za to, że chce dołączyć do klubu, który sięga po trofea - powiedział Wright dziennikowi "The Sun".
Jego zdaniem, brak sukcesów "Kanonierów" doprowadził do tego, że co roku zespół z północnego Londynu tracił kluczowego zawodnika. - W poprzednich sezonach Manchester United i Chelsea Londyn były zespołami, do których chcieli dołączać piłkarze. Teraz jest nim Manchester City - podkreślił. - Przez ostatnie kilka lat Arsenal każdego lata tracił co najmniej jednego topowego gracza i w rezultacie miał problemy z wygraniem czegokolwiek - zauważył Wright.
Kontrakt Robina van Persiego wygasa w lecie przyszłego roku. Jeśli działacze nie zdecydują się go zatrzymać w klubie do momentu, aż wygaśnie jego kontrakt, wtedy jeszcze w tym okienku transferowym będą musieli go sprzedać, żeby dostać za niego możliwie wysoką kwotę. W gronie drużyn zainteresowanych Holendrem wymienia się między innymi Manchester City i Juventus Turyn.

Polish Masters rozlosowane


Benfica Lizbona będzie rywalem Śląska Wrocław w pierwszym meczu prestiżowego turnieju Polish Masters. W drugiej parze zmierzą się Athletic Bilbao i PSV Eindhoven. Zwycięzcy obu półfinałów zagrają w niedzielę o pierwsze miejsce.
Dwie przegrane drużyny z sobotnich półfinałów zagrają o trzecie miejsce. Turniej Polish Masters to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Wszystkie jej mecze zostaną rozegrane na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Harmonogram turnieju
21 lipca:
12.00 - otwarcie bram stadionu (esplanada)
13.00 - otwarcie wejść na stadion
13.45 - ceremonia otwarcia turnieju
14.00 - Athletic Bilbao - PSV Eindhoven
17.00 - Śląsk Wrocław - Benfica Lizbona

22 lipca:
9.30 - otwarcie bram stadionu (esplanada)
10.30 - otwarcie wejść na stadion
11.45 - 3. mecz (o 3. miejsce)
14.45 - 4. mecz (o 1. miejsce)
16.40 - ceremonia zakończenia turnieju