czwartek, 12 lipca 2012

Korupcja na szczycie FIFA


FIFA w środę opublikowała dokument potwierdzający, że jej były prezes otrzymał milionowe łapówki. W zamian miał zapewnić jednej z firm prawa do transmisji spotkań z mistrzostw świata. W sprawę zamieszany jest także były szef brazylijskiej federacji piłkarskiej.
W dokumencie można znaleźć szczegółowe dane na temat tego, jakie sumy trafiały na konta João Havelange'a oraz Ricardo Teixeiry. Pierwszy z nich, który piastował funkcję szefa FIFA w latach 1974-1998, dostał łącznie co najmniej 12,74 miliona franków szwajcarskich. Pieniądze w latach 1992-1997 przekazywała mu firma International Sport and Leisure (ISL).
Z kolei Teixeira 15 lat temu otrzymał 1,5 miliona franków szwajcarskich. Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, łącznie obaj dostali 22 miliona franków w latach 1992-200. Dokument jest ogólnodostępny w internecie.
Dzięki przekupstwu firma ISL miała sobie zapewnić dochodowe umowy od międzynarodowej centrali piłkarskiej, w tym prawa do transmisji meczów z mundiali do 2001 roku. Wtedy jednak z powodu setek milionów długów zbankrutowała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz